Details
This wide range of lighting fixtures, use standard E27 Lamps, which are universal in enabling the consumer to enhance the fixture with a vast selection of shades to suit their décor and taste, allowing them to feature their own personal design creativity. The three contrasting colour finishes available are satin nickel, antique brass and polished chrome. Each finish is featured on four different lights, a single adjustable pendant, single semi flush fixture, 3 light linear adjustable pendant and 3 light semi ceiling fixture.
Additional Information
| Product ID | IL-DK0873 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546562722 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Cream |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 340mm |
| Maximum Drop (mm) | 1800mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Cream |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.9kg |
Banyan 3 Light Multi Arm Pendant With 45cm x 15cm Organza Shade Satin Nickel/Cream
PRODUCT ID# : IL-DK0873
/ images
