Details
This wide range of lighting fixtures, use standard E27 Lamps, which are universal in enabling the consumer to enhance the fixture with a vast selection of shades to suit their décor and taste, allowing them to feature their own personal design creativity. The four contrasting colour finishes available are satin black, satin nickel, antique brass and polished chrome. Each finish is featured on four different lights, a single adjustable pendant, single semi flush fixture, 3 light linear adjustable pendant and 3 light semi ceiling fixture.
Additional Information
| Product ID | IL-DK0643 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546557605 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Taupe/Halo Gold |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 220mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Taupe |
| Colour Finish 2 | Taupe |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.7kg |
Baymont White 5 Light E27 Universal Flush Ceiling Fixture With 60cm x 22cm Dual Faux Silk Shade, Taupe/Halo Gold & Frosted Acrylic Diffuser
PRODUCT ID# : IL-DK0643
/ images
