Details
This wide range of lighting fixtures, use standard E27 Lamps, which are universal in enabling the consumer to enhance the fixture with a vast selection of shades to suit their décor and taste, allowing them to feature their own personal design creativity. The four contrasting colour finishes available are satin black, satin nickel, antique brass and polished chrome. Each finish is featured on four different lights, a single adjustable pendant, single semi flush fixture, 3 light linear adjustable pendant and 3 light Semi Flush fixture.
Additional Information
| Product ID | IL-DK0508 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546556257 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Antique Gold/Ruby |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 420mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Antique Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.7kg |
Baymont Antique Brass 5 Light E27 Semi Flush Fixture With 60cm x 22cm Dual Faux Silk Shade, Antique Gold/Ruby & Frosted/PC Acrylic Diffuser
PRODUCT ID# : IL-DK0508
/ images
