Details
The Charon range utilizes slim cylindrical glass shades. Every glass is frosted and decorated with round chrome patterns. The 3 light line and one of the single pendants displays a pattern consisting of multiple circles in different sizes. The second single pendant has a symetrical oval design contributing variety to the collection. Charon uses E27 lampholders and takes 60W maximum lamps.
Additional Information
| Product ID | IL-DG0132 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546550996 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| APP Control | No |
| Height (mm) | 250mm |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Frosted |
| Item Nett Weight (kg) | 0.42kg |
Charon Replacement Fosted Cylinder Glass For All Charon Items
PRODUCT ID# : IL-DG0132
/ images
