Details
A unique range of suspension kits, pendants, ceiling and switched wall lights great for displaying your own selection of easy fit glass, fabric or metal shade to create your own light fitting. The wide variety of colour finishes within this collection make it and ideal source for creativity and design.
Additional Information
| Product ID | IL-D1056 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004210568 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED Lamp Dependant On Shade |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240~50/60HZ |
| Height (mm) | 85mm |
| Diameter (mm) | 50mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.28kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.22kg |
Dreifa Lampholder Table Lamp Kit For Shade, 1 Light E27, Satin Black
PRODUCT ID# : IL-D1056
/ images
