Details
Wicks wonderfully wide variety of colour options are guaranteed to meet any requirement. These single E27 1 Light Pendants have a selection of body sizes and maximum drops, extending the range of application areas. Their unassuming framework is a welcome change to the standard lone cable of suspension pendants, offering a little extra substance and design without detracting too much from any shade choices made to accompany the light.
Additional Information
| Product ID | IL-D1008BC |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546566409 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 1675mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 80mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.35kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.27kg |
Wick 10cm 1.7m 1 Light Pendant, 1 x G9, Black Chrome
PRODUCT ID# : IL-D1008BC
/ images
