Details
Dazzling substantial crystal pieces adorn Cosette's polished nickel and antique brass frames. The pendant, ceiling and wall lights create a tiered effect with the rectangular clear crystals. This creates a stunning effect when not in use or when illuminated by the E14 lampholders.
Additional Information
| Product ID | IL-D0979PN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546566058 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 350mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.2kg |
Cosette 30cm Semi Flush Ceiling, 3 Light E14, Polished Nickel/Clear Crystal
PRODUCT ID# : IL-D0979PN
/ images
