Details
Available in three colour finishes, this range offers a robust frame design. With G9 flush ceiling lights, wall lamp and table lamps, this is a comprehensive selection of lighting solutions which can be enhanced with a wide choice of glass shades.
Additional Information
| Product ID | IL-D0971BL/A/OP |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546565747 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 145mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.940kg |
Addie Flush Ceiling, 3 Light G9, Satin Black/Opal A Glass
PRODUCT ID# : IL-D0971BL/A/OP
/ images
