Details
The Carrie range is a versatile and stylish collection of lighting fixtures designed to suit a variety of aesthetic preferences and functional needs. The range includes single pendants, round and linear multi-drop pendants, round flush ceiling lights for a more streamlined look, as well as coordinating table and floor lamps. Available in elegant finishes such as antique gold, polished chrome, satin nickel, and satin black, the Carrie range offers options to complement any interior design scheme. Each fixture features an E27 lamp holder, ensuring broad compatibility with a wide selection of lamp types.
Additional Information
| Product ID | IL-D0906BL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546567390 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED Lamp Dependant On Shade |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 270mm |
| Maximum Drop (mm) | 2270mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 210mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.40kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.30kg |
Carrie 45cm Satin Black 5 Light Round E27 Universal Pendant (FRAME ONLY), Suitable For A Vast Selection Of Shades
PRODUCT ID# : IL-D0906BL
/ images
