Details
Wicks wonderfully wide variety of colour options are guaranteed to meet any requirement. These single E27 1 Light Pendants have a selection of body sizes and maximum drops, extending the range of application areas. Their unassuming framework is a welcome change to the standard lone cable of suspension pendants, offering a little extra substance and design without detracting too much from any shade choices made to accompany the light.
Additional Information
| Product ID | IL-D0890FG |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546563224 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED Lamp Dependant On Shade |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 260mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 100mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.73kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.54kg |
Wick 18cm Body 1.5m 1 Light Pendant, 1 x E27, French Gold
PRODUCT ID# : IL-D0890FG
/ images
