Details
The Lowan range features a variety of universal suspension plates in multiple sizes, available in French gold, chrome, antique brass, and the newly added brass finish. These plates were developed in response to customer demand for greater drop options-particularly for products that are non-adjustable as standard. They offer a practical solution for enhancing flexibility across a range of lighting installations.
Additional Information
| Product ID | IL-D0669 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004206691 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Socket | N/A |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 3000mm |
| Input Voltage (V) | N/A |
| Diameter (mm) | 790mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Painted Brushed Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.86kg |
| Item Nett Weight (kg) | 6.9kg |
Lowan 79cm, 3m Painted Brushed Gold, Suspension c/w Power Cable For Lowering Flush Fittings, Max Load 40kg (SUITABLE FOR OUR PRODUCTS)
PRODUCT ID# : IL-D0669
/ images
