Details
The Tripp table lamp is designed to replicate the structure of a traditional camera tripod. The highly polished chrome stems and E27 lampholder are separated by a wooden cylindrical piece to give the lamp a more raw natural edge amplifying the recycled material essence. When used in conjunction with a vintage decorative lamp the product can create a truly eye-catching characteristic in its given room setting.
Additional Information
| Product ID | IL-D0561 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004205618 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rotary Dimmer |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, GLS A75, Globe G80, Globe G95, Globe G120, ST64, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 360mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.85kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
Tripp Table Lamp, 1 Light E27, Dimmable, Polished Chrome/Wood, (Lamps Not Included)
PRODUCT ID# : IL-D0561
/ images

