Details
Available in either an antique brass and wood or black and satin nickel colour finish, the Fike range is essentially a simplistic design but its unique originality presents an eye-catching table lamp. The cliché wood shop construction of the simple block base holding the E27 lampholder are paired with an old-fashioned rotary switch. When used in conjuction with a decorative lamp Fike can produce an even more vintage feel in their given room setting.
Additional Information
| Product ID | IL-D0557 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004205571 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, GLS A75, Globe G80, Globe G95, Globe G120, ST64, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 180mm |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Wood |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.66kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
Fike Table Lamp, 1 Light E27, Antique Brass/Wood, (Lamps Not Included)
PRODUCT ID# : IL-D0557
/ images

