Details
Small and unassuming in size and design, the Delp collection of table lamps keep the cylindrical frame simple to provide the perfect table lamp base to emphasise a more decorative lamp. When partnered with a rustic stand out lamp the table lamps, in conjunction with their rotary switch on the base, offer a vintage ambience. Delp is available in three colour finishes; pearl black, sand black or satin nickel.
Additional Information
| Product ID | IL-D0556 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004205564 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rotary Dimmer |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, GLS A75, Globe G80, Globe G95, Globe G120, ST64, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 110mm |
| Diameter (mm) | 70mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Pearl Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.55kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.46kg |
Delp Table Lamp, 1 Light E27, Dimmable, Pearl Black, (Lamps Not Included)
PRODUCT ID# : IL-D0556
/ images

