Details
Valerie is a stylish range of G9 wall lamps created by a combination of unique aspects. The two shapes available are unusually formed, the first a slim semi-circle uplighter and the second a rectangular outline that curves away from the wall creating an arc. Either form would provide an structural feature within their setting. Both fixtures have a white paintable gypsum finish so they can be decorated with a personal design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0514 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004205144 |
| Brand | Deco |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | White Paintable |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 190mm |
| Height (mm) | 250mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Paintable |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.15kg |
Valerie Curved Rectangular Wall Lamp, 2 x G9 (Max 25W), White Paintable Gypsum, 1yr Warranty
PRODUCT ID# : IL-D0514
/ images

