Details
The use of three offset layered shapes creates a compellingly attractive design feature within this range. With the integral 3000K LEDs back lighting the sand white forms, the fixture emits a soft halo of light around each individual rectangle or oval piece. The Kiania wall lights would provide a key feature to any room setting not only offering visual interest but highly functional 14W light emission.
Additional Information
| Product ID | IL-D0448 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204482 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Frosted White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 4W |
| Lumens | 490lm |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 260mm |
| Width (mm) | 125mm |
| Height (mm) | 125mm |
| Projection (mm) | 60mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.79kg |
| Total Power Consumption (W) | 14W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.69kg |
Kiania Wall Light Rectangular, 12W LED 3000K, Sand White, 490lm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-D0448
/ images

