Details
An extravagant, stunning yet affordable polished chrome fitting filled with an abundance of facetted acrylic spheres. This semi flush fixture which creates a basket of spheres has been designed in order to create an exquisite sheet effect. These spheres obscure the 4 x E14 lampholders throwing intricate shadows when illuminated. Rayne is a desirable cost effective chandelier.
Additional Information
| Product ID | IL-D0421 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204215 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 380mm |
| Width (mm) | 380mm |
| Height (mm) | 220mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Acrylic |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.8kg |
Rayne Flush Square Square Ceiling Lamp With Acrylic Spheres, 4 Light E14 Polished Chrome Finish
PRODUCT ID# : IL-D0421
/ images
