Details
The uncomplicated and understated design of the Avalon range adds to its ability to be used in a wide range of room settings. The simple clean lines and tubular polished chrome frames are paired with a unique clear prismatic cone glass to transform the fixtures into a more modern and eye-catching collection. The two adjustable pendants are available in either a 3 or 5 light, each can be ideally matched to the single wall lamp. The ceiling lights can be converted to Semi Flush fixtures.
Additional Information
| Product ID | IL-D0413 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204130 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Clear Prismatic |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 240mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.15kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Avalon 40cm Ceiling 3 Light G9 Pendant/Semi Flush, Polished Chrome With Clear Prismatic Glass
PRODUCT ID# : IL-D0413
/ images
