Details
This flush IP44 rated circular ceiling light houses 4000K integral LED's with a total 12W and 840lm output. The high quality LED's are diffused by a substantial opal glass which is bordered by a polished chrome frame. Kochi is an ideal bathroom lighting solution.
Additional Information
| Product ID | IL-D0403 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204031 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 900lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 85mm |
| Diameter (mm) | 302mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.83kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Kochi 30.2cm IP44 12W LED Flush Ceiling Light, 4000K 840lm CRI80, Polished Chrome Trim With Opal Glass
PRODUCT ID# : IL-D0403
/ images

