Details
The Joop collection offers a modern selection of IP44 rated flush ceiling lights making them also suitable for bathrooms. The polished chrome circular frame hosts a white, doughnut ring, acrylic diffuser which encases the 4000K integral LED's. The three different sizes increase in wattage as they increase in size 12W, 18W and 24W each with a uniquely impressive lumen output.
Additional Information
| Product ID | IL-D0402 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004204024 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 2000lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 90mm |
| Diameter (mm) | 390mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.49kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.04kg |
Joop 39cm IP44 24W LED Large Flush Ceiling Light, 4000K 2000lm CRI80, Polished Chrome With White Acrylic Diffuser
PRODUCT ID# : IL-D0402
/ images

