Details
Porter is a pure elementary design, simplistic in shape and style. The domed opal glass is set against a deep round satin nickel frame. These IP44 rated flush ceiling lights are available in 3 diameters to suit any sized bathroom.
Additional Information
| Product ID | IL-D0396 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004203966 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 105mm |
| Diameter (mm) | 255mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Porter 25.5cm IP44 1 Light E27 25cm Flush Ceiling Light, Satin Nickel With Opal White Glass
PRODUCT ID# : IL-D0396
/ images

