Details
Deco's Banyan range has been deliberately designed to keep its frame shape, style and structure neutral, in keeping with a more classically traditional chandelier. The intention of this unassuming E14 candle collection is that the buyer can easily choose from a wider variety of different shades, to draw the eye and create feature, without distracting from the fixture itself. In order to offer a selection of shades fitted and tested to complement this range, the Serena shade collection has been designed with Banyan fittings in mind. Banyan offers a range of pendants, wall, table and floor lamps, each fitting is available in a number of different colour finishes.
Additional Information
| Product ID | IL-D0355 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004203553 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 340mm |
| Maximum Drop (mm) | 1800mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.42kg |
Banyan 35cm 3 Light Multi Arm Pendant Without Shade, c/w 1.5m Chain, E14 Antique Brass
PRODUCT ID# : IL-D0355
/ images
