Details
This range of table and floor lamps utilises a fascinating original design concept. The round bases curve and funnel in an upwards direction into the stand hosting the single E27 lampholder. This structure gives the illusion of a reversed ceiling pendant, available in polished chrome, antique brass or satin nickel this collection can be used to complement a variety of ceiling lights. All lamps in this range are fitted with an inline switch and are supplied without a shade.
Additional Information
| Product ID | IL-D0348 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004203485 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED Lamp Dependant On Shade |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 390mm |
| Diameter (mm) | 180mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Crowne Round Curved Base Table Lamp Without Shade, Inline Switch, 1 Light E27 Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-D0348
/ images

