Details
This E27 single adjustable pendant displays a flavour of an industrial highbay but in a contemporary design by using a simplistic circular satin nickel framework to host the dome shaped frosted glass. The ribbed texture and moulding of the glass create a three dimensional feature which throws out amazing lines and shadows when illuminated.
Additional Information
| Product ID | IL-D0272 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004202723 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, Globe G95) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1350mm |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 345mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.20kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.20kg |
Hof 34.5cm Single Pendant 1 Light E27, Satin Nickel/Frosted Ribbed Glass Shade
PRODUCT ID# : IL-D0272
/ images
