Details
Riva combines unique contrasting components to produce a distinctive, modern collection of E27 single rise & fall pendants. The suspension is fashioned to mimic a traditional coiled phone wire, this then leads to the framework which mirrors a birdcage shape surrounding the lampholder. The centre of this framework is then encircled by an opal glass, fixed in a downward direction, shaped like a shallow dish. These pendants are available in five colour finishes; matt black, matt white, antique brass, polished brass and polished chrome ensuring Riva has a suitable pendant for any room decor.
Additional Information
| Product ID | IL-D0268 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004202686 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal White |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Globe G80) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 770mm |
| Maximum Drop (mm) | 1870mm |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.60kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.70kg |
Riva 40cm Rise & Fall Pendant 1 Light E27, Matt White/Opal White Glass Shade
PRODUCT ID# : IL-D0268
/ images

