Details
Karis is a modern design available as a floor lamp or a well proportioned wall lamp. The combination of grey and polished chrome finish emphasises key designs within the products. The hand made complementing fabric shade has a subtle shimmer that adds a touch of elegance. Both items have 3 points of adjustment that allow precise positioning of the light.
Additional Information
| Product ID | IL-D0234 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004202341 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Cream Pearl |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 500mm |
| Projection (mm) | 590mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Silver |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
Karis Adjustable Switched Wall Light 1 Light E27 Silver/Polished Chrome c/w Cream Pearl Shade
PRODUCT ID# : IL-D0234
/ images
