Details
Hayden is a singular E27 floor lamp in a matt black finish with a complementing black fabric shade. The unique stand is sculpted to reflect a modern art piece, the tubular framework is composed into a conical shape with the open ring base leading to the lampholder point beneath the shade. This floor lamp has an added feature in the form of a pull cord switch located on the lampholder which hangs in the centre of the frame.
Additional Information
| Product ID | IL-D0233 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004202334 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1650mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.6kg |
Hayden Floor Lamp 1 Light E27 Matt Black c/w Black Fabric Shade
PRODUCT ID# : IL-D0233
/ images

