Details
Lex is a versatile set of overhead spotlights suitable for numerous applications. As the spotlight head has been specifically engineered to allow directional adjustment Ideal for kitchens, display lighting and exhibitions. Available in Black, Brass or Polished Chrome finish functionality should compromise the design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0210 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004202105 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 570mm |
| Width (mm) | 60mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Lex (Set Of 2) Over Cabinet 1 Light GU10 With Adjustable Head And 1m Cable Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-D0210
/ images
