Details
The Accor range is a collection of three 5 light flush ceiling lights. All three lights are available in different colour finishes Polished Chrome, Satin Nickel and Antique Brass. The square ceiling plates host five clear cubic glass with a textured wave pattern. Each glass attaches to small cubic arms that pertrude vertically from the ceiling plate. The central glass fixes to a longer cubic arm adding further feature and dimension to the light fixture.
Additional Information
| Product ID | IL-D0162 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004201627 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 230mm |
| Width (mm) | 230mm |
| Height (mm) | 155mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.55kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.0kg |
Accor Ceiling Flush 5 Light G9, 230mm Square, Polished Chrome/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-D0162
/ images
