Details
Somerset is a pair of modern 1 light pendants available in either a black or white finish. Long thin tear drop shaped pieces create an open lampshade effect around the E27 lampholder that takes a maximum 60W lamp. Somersets adustable height also makes it suitable for low ceilings.
Additional Information
| Product ID | IL-D0152 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004201528 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Matt Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, Globe G95) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 280mm |
| Maximum Drop (mm) | 1280mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 340mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Somerset 34cm Pendant 1 Light E27 Black/Polished Chrome
PRODUCT ID# : IL-D0152
/ images
