Details
The Reese range is a single Polished Chrome pendant with clear flex suspending a G9 lampholder. The lampholder hosts a fixed cognac shade with a unique teardrop shape and layered bubble feature.
Additional Information
| Product ID | IL-D0117 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004201177 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Cognac |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 330mm |
| Maximum Drop (mm) | 1300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.0kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Reese 15cm Single Pendant 1 Light G9 Polished Chrome/Cognac Glass
PRODUCT ID# : IL-D0117
/ images
