Details
Carla is a single Polished Chrome pendant with clear flex suspending an E27 lampholder. The lampholder hosts a fixed clear dome shade that draws its design from vintage glass lampshades. Carla takes a maximum 60W lamp making it a stylish main light source.
Additional Information
| Product ID | IL-D0116 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004201160 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (ST64, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 310mm |
| Maximum Drop (mm) | 1250mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 245mm |
| Body Height (mm) | 245mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Carla 24.5cm Single Pendant 1 Light E27 Polished Chrome/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-D0116
/ images
