Details
The Mia range consists of four slim single pendant lights all taking an E27 maximum 60W lamp. Whilst appearing classically simplistic in design with a small round ceiling plate and single flex drop, the glass feautre of this light makes it stand out from the norm. Available in four colours the lampholders are concealed by a tubular shade with the top half metal frame work and the bottom half clear clear glass. The finish options are Polished Chrome/White, Black, Polished Chrome, Light Bronze and Black/Smoked.
Additional Information
| Product ID | IL-D0112 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004201122 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Black/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, ST64, Tubular T185) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 470mm |
| Maximum Drop (mm) | 1470mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 130mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Mia 13cm Single Tube Pendant 1 Light E27 Black/Clear Glass
PRODUCT ID# : IL-D0112
/ images

