Details
The Regina range offers a 3 light round pendant and a single pendant in three finishes Polished Chrome/Polished Chrome Plated Glass, Bronze/Bronze Glass and Polished Chrome/Smoked Glass. Each pendant has a round ceiling plate which hangs the clear flex holding the futuristic design glass globes at the bottom. Above the glass is a long metal rod partially concealing the flex above the glass and ensuring they sit level. The separate drops on the 3 light enable the user to have all 3 glass sitting and alternative levels to create a feature. The glass globes are open at the bottom to allow optimum illumination from the G9 maximum 33W lamps.
Additional Information
| Product ID | IL-D0107 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004201078 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Copper |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1350mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 140mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Copper |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.90kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.6kg |
Regina 14cm Single Pendant 1 Light G9 Copper/Copper Glass
PRODUCT ID# : IL-D0107
/ images
