Details
Available in two different colour finishes and 3 unique designs the Ariel range creates a modern lampshade effect using slim, round and bell shapes in various sizes and coloured glass. All three pendant sizes have a colour option of either polished chrome and smoked glass or polished chrome and cognac glass. The translucent glass creates a stunning optical effect when the pendants are illuminated. The smaller pendants take an E27 maximum 40W lamp whilst the larger pendants take an E27 maximum 60W lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-D0097 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200972 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Cognac |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, ST64, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 280mm |
| Maximum Drop (mm) | 1280mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 160mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.0kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.82kg |
Ariel 16cm Single Small Pendant 1 Light E27 Polished Chrome/Cognac Glass
PRODUCT ID# : IL-D0097
/ images
