Details
Cassidy is a complex eye catching range of three 6 light pendants available in three different colour finishes gold, silver/chrome and black. The three pendants use multiple metal strands that coil and intertwine in a sphere to make a fantastic feature.
Additional Information
| Product ID | IL-D0093 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200934 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 480mm |
| Maximum Drop (mm) | 1470mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.2kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.3kg |
Cassidy 45cm Pendant Round Intertwining Aluminium 6 Light G9 Black
PRODUCT ID# : IL-D0093
/ images
