Details
The Morgan range is a traditional bankers style desk/table lamp in a Gold, Antique Brass or Satin Nickel finish base. The hand blown green glass shade or white with the Satin Nickel really compliments the base. The lamp features a toggle switch.
Additional Information
| Product ID | IL-D0084 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200842 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Green |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 260mm |
| Width (mm) | 190mm |
| Height (mm) | 370mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.80kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
Morgan Bankers Table Lamp 1 Light E27 Polished Brass/Green Glass
PRODUCT ID# : IL-D0084
/ images
