Details
Clayton is a range of two IP44 rated wall lights. Both wall lights are a long half cylindrical shape that fit flush to the wall. These wall lights combine opal perspex panels with a sleek stainless steel frame. The Lourve design uses both colour finishes to create a horizontal block effect whilst the Plain design simply displays the opal panel in the centre of the bordering stainless steel framework. Each light takes 1 x E27 maximum 40W lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-D0076 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200767 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Opal White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 160mm |
| Height (mm) | 220mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.70kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.6kg |
Clayton Flush Wall Lamp 1 Light E27 IP44 Exterior Louvre Design Stainless Steel/Opal
PRODUCT ID# : IL-D0076
/ images
