Details
Helios is a versatile and simplistic range of ceiling lights making them the perfect accompaniment to any setting. Created with a white plastic injection diffuser, it comes arranged in circular shapes, with different diameters and wattages. The LEDs give a 4000K colour temperature and low energy light.
Additional Information
| Product ID | IL-D0072 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200729 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 840lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 91mm |
| Diameter (mm) | 246mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.1kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.66kg |
Helios Flush Ceiling,24.6cm Round,12W 840lm LED White 4000K
PRODUCT ID# : IL-D0072
/ images

