Details
Gina is a stunning collection of three flush square LED ceiling lights. Available in three different sizes and wattages the Gina ceiling plate is concealed by a square mirrored glass. The integral 4000K LEDs are situated in the centre of the mirrored glass but concealed by a smaller frosted square glass encrusted with clear button crystals. The illumination from the LEDs through the crystal pieces creates a spectacular effect drawing attention to its modern design.
Additional Information
| Product ID | IL-D0069 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200699 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Crystalline |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 960lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-250V~50/60Hz |
| Length (mm) | 280mm |
| Width (mm) | 280mm |
| Height (mm) | 71mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | Deco Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Mirror |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.44kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.08kg |
Gina Flush Ceiling, 280mm Square, 12W 960lm LED 4000K Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-D0069
/ images
