Details
Carmen is a Satin Nickel ceiling light with a simple, understated framework featuring four curved arms extending from the flush round ceiling plate. Each arm holds an E14 lampholder and a beautifully designed round frosted glass, created with a three dimensional swirl pattern. The downward angle of the lampholders and open ended glass allow for optimum illumination. Carmen takes maximum 40W lamps.
Additional Information
| Product ID | IL-D0067 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200675 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 290mm |
| Diameter (mm) | 565mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Carmen 56.5cm Ceiling 4 Light E14 Satin Nickel/Round Swirl Pattern Frosted Glass
PRODUCT ID# : IL-D0067
/ images
