Details
Hudson is a large range of GU10 downlights offering a fixed version and an version with an adjustable centre. The most diverse aspect of this range is that both downlights are available in a variety of 6 colour finishes, Polished Chrome, Satin Nickel, Black Chrome, Gold, Antique Brass and White.
Additional Information
| Product ID | IL-D0039 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200392 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 31mm |
| Diameter (mm) | 84mm |
| Cut Out (mm) | 60mm |
| Projection (mm) | 4mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.11kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.08kg |
Hudson 8.4cm GU10 Fixed Downlight Gold (Lamp Not Included), Cut Out: 60mm
PRODUCT ID# : IL-D0039
/ images

