Details
Atlantis is a uniquely designed collection of wall lights that each use three layers of alternating coloured glass, narrowing as they level away from the backplate. This range offers three colour options mirrored/black, mirrored/frosted and smoked grey/white making it the perfect modern wall light for any living space. Atlantis takes 1 x E27 maximum 60W lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-D0012 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200125 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Black/Mirror |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 260mm |
| Projection (mm) | 90mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Atlantis 250 x 260mm Wall Lamp, 1 Light E27 Black/Mirror
PRODUCT ID# : IL-D0012
/ images
