Details
The Dahlia range is a stylish collection of four round flush ceiling lights decorated with rings of clear crystal strands and clear crystal spheres. All fittings take G9 lamps. Both the 4 light and 6 light are available in either Polished Chrome or French Gold making it adaptable to any modern low ceiling room.
Additional Information
| Product ID | IL-D0003 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004200033 |
| Brand | Deco |
| Designer | Deco Design Team |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Crystal |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Crystal ball size | 30mm |
| Crystal button | 14mm |
| Height (mm) | 210mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Deco Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.8kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5.7kg |
Dahlia Flush Ceiling, 45cm Round, 6 Light G9 Polished Chrome/Crystal
PRODUCT ID# : IL-D0003
/ images
