Details
Enhance modern workspaces with the Office Sp 1.2m Linear Pendant. Featuring a 37° beam angle, 30W LED output, 3000K warm light, and 3100lm brightness. Finished in sleek black with IP20 rating, this energy-efficient pendant delivers both style and performance for offices, meeting rooms, and commercial interiors.
Additional Information
| Product ID | IDLX-271187 |
|---|---|
| Brand | IDEAL LUX |
| IP Rating | IP20 |
| average_life (hrs) | 50000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 30W |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 315mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1128mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Office Sp 1.2m Linear Pendant 37°, 30W LED, 3000K, 3100lm, Black,IP20.
PRODUCT ID# : IDLX-271187
/ images
