Details
5 Light Flush Fitting with Polished Chrome Frame and Tulip Style Frosted Glass Shades
Additional Information
| Product ID | ENDON-MASON-5CH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087039241 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 33W |
| Lumens | 458lm |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 140mm |
| Diameter (mm) | 410mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.816 |
| Item Nett Weight (kg) | 1.45kg |
Endon MASON-5CH 5 Light Chrome Ceiling Fitting With Acid Glass Shades 5 Light
PRODUCT ID# : ENDON-MASON-5CH
/ images
