Details
LUKAS-WH Glass pendant in white with silver effect inner and herringbone cable. Modern and stylish lighting for your home.
Additional Information
| Product ID | ENDON-LUKAS-WH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087036301 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 400lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | NO |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 40mm |
| Maximum Drop (mm) | 1330mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.996 |
| Item Nett Weight (kg) | 2.45kg |
Endon LUKAS-WH Glass Pendant In White With Silver Effect Inner And Herringbone Cable 1 Light
PRODUCT ID# : ENDON-LUKAS-WH
/ images
