Details
White Flush Fitting with 400mm Glass Diffuser
Additional Information
| Product ID | ENDON-FRANCO-40BL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087018598 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lumens | 700lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | NO |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Height (mm) | 185mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.397 |
| Item Nett Weight (kg) | 1.57kg |
Endon FRANCO-40BL 400mm Flush Fitting With Black Faux Silk Outer & White Diffuse 3 Light In Fabric
PRODUCT ID# : ENDON-FRANCO-40BL
/ images
