Details
EL-440-30BS-2D An energy efficient flush bathroom light, finished in brush steel and featuring opal glass. This flush ceiling fitting is rated IP44, making it suitable for use in bathroom zones 1, 2 and 3.
Additional Information
| Product ID | ENDON-EL-440-30BS-2D |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087300570 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage Lamp (W) | 16W |
| Lumens | 1050lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | 2D |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 310mm |
| Projection (mm) | 85mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.866 |
| Item Nett Weight (kg) | 1.46kg |
Endon EL-440-30BS-2D IP44 Flush Fitting 16W Brushed Steel Inc 2D Lamp 1 Light In Nickel
PRODUCT ID# : ENDON-EL-440-30BS-2D
/ images
