Details
The Scoop is an outdoor LED wall light constructed from die cast aluminium and polycarbonate in a wave design. This Hi-Power LED fitting is low in energy consumption whilst providing high light output. Additional design available
Additional Information
| Product ID | ENDON-EL-40100 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5016087035212 |
| Brand | Endon |
| IP Rating | IP54 |
| Max Wattage Lamp (W) | 4W |
| Lumens | 350lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | YES |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~ 50/60Hz |
| Diameter (mm) | 175mm |
| Projection (mm) | 75mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.023 |
| Item Nett Weight (kg) | 1.023kg |
Endon EL-40100 Round 4W LED Wall Light 3 Light In Painted
PRODUCT ID# : ENDON-EL-40100
/ images

